10 LISTOPADA DZIEŃ JEŻA

10 LISTOPADA DZIEŃ JEŻA

 
Wiecie, że jeże też mają swoje święto?
Już 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża!!!
 
Jeże to praktycznie jedne z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Występują u nas dwa gatunki jeży – wschodni i zachodni. Jeż zachodni ma brązowe kolce i brązowe futerko na brzuszku, natomiast jeż wschodni ma charakterystyczną plamę białego futerka na piersi oraz ciemnoszare kolce. Spotkać je można przede wszystkim w pobliżu gospodarstw, na obrzeżach wsi i miast, w ogrodach i parkach. W dzień śpią w kryjówkach, wieczorem wychodzą na żer w poszukiwaniu pokarmu. Najbardziej charakterystycznym elementem tych ssaków są oczywiście kolce. Ciało dorosłego jeża pokrywa około 7000 kolców. Umożliwiają mu one obronę przed drapieżnikami.
 
W Polsce od 2014 roku jeże podlegają częściowej ochronie gatunkowej. Dlaczego?
Chociażby ze względu na to, że są bardzo pożyteczne – żywią się różnymi owadami, płazami oraz gryzoniami, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ilości szkodników w otoczeniu człowieka.
Niestety, w ostatnich latach na skutek działalności człowieka ginie coraz więcej jeży… można nawet mówić o tym, że są one zagrożone wyginięciem.
Kiedy grozi im niebezpieczeństwo nie uciekają… zwijają się w kulkę chowając nóżki i głowę, czekają aż niebezpieczeństwo minie. Kolce chronią je przed mniej agresywnymi napastnikami, jednak wobec innych zagrożeń jeże nadal pozostają bezbronne.
 
Jak pomagać jeżom?
Warto pamiętać, że jeśli spotkamy jeża zimą albo za dnia, to znak że potrzebuje on naszej pomocy. Osobniki bytujące za dnia są najczęściej chore, ranne, głodne lub wyziębione i z pewnością potrzebują fachowej pomocy.
Jeże na zimę poddają się hibernacji (temperatura ich ciała spada z +36⁰C do +4⁰C, serce bije nawet 6 razy wolniej, a oddech staje się tak spokojny, że jeż może nie oddychać nawet przez 2 godziny) – aby spokojnie przezimować powinny mieć minimum 12 tygodni i masę ciała pomiędzy 550 a 700 gramów.
 
Jeśli „spotkacie” gdzieś jeża i będziecie chcieli pomóc możecie:
– przywieźć go do naszego gabinetu,
– przekazać do Fundacji JeKo (https://www.facebook.com/jak.jez.z.kotem/)




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Strona internetowa nie jest wymagana.