Aktywność kleszczy

Aktywność kleszczy

Aktywność kleszczy trwa od marca do października. Jednak w ostatnich latach obserwujemy wydłużanie się tego okresu. Kleszcze spotykane są także w środku zimy, gdy temperatura powietrza osiągnie powyżej 5° C. Kleszcze mogą być nosicielami wielu groźnych chorób, takich jak: babeszjoza, borelioza anaplazmoza, erlichioza, leiszmanioza.

Warto pomyśleć o zabezpieczeniu swojego pupila. Dzięki obrożom antykleszczowym, preparatom spot-on lub tabletkom można ograniczyć ilość wbijających się kleszczy, jednak nie da się całkowicie ich wyeliminować.

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Najlepiej robić to przy pomocy pęsety lub specjalnego urządzenia do wyciągania kleszczy, które można kupić w aptece lub sklepie zoologicznym. Należy znaleźć miejsce, w którym wbił się kleszcz, złapać go możliwie jak najbliżej skóry i delikatnie, ale zdecydowanie wykręcić go przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Następnie zdezynfekować miejsce ugryzienia i obserwować je przez kilka dni.

Uwaga! Kleszczy nie wolno smarować masłem, przypalać ani ugniatać. Takie postępowanie tylko rozjusza kleszcza i powoduje, że może on zwrócić treści pokarmowe co znacznie zwiększa ryzyko infekcji!

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Strona internetowa nie jest wymagana.