Koci terapeuci

Koci terapeuci

Dziś kilka słów z innej strony… nie o tym co możemy zrobić dla kotów, tylko co te wspaniałe istoty mogą zrobić dla nas! 🙂

Coraz większą popularność zyskuje FELINOTERAPIA. Co to takiego? To jeden z rodzajów animaloterapii, czyli metody leczenia wykorzystującej udział zwierząt – w tym przypadku kotów.

Z felinoterapii mogą korzystać zarówno dzieci jak i dorośli. Jest ona idealną alternatywą dla dogoterapii, ponieważ bywają pacjenci, dla których pies jako terapeuta jest zbyt absorbujący – zachowuje się zbyt głośno i bezpośrednio, wtedy do „akcji” może wkroczyć KOT.

Czy wiecie, że:
– badania wykazują, że mruczenie kota ma działanie lecznicze?
– głaskanie kota powoduje obniżenie ciśnienia krwii, poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi?
– kot zbiera z powietrza jony dodatnie – szkodliwe dla układu nerwowego człowieka?
– kot potrafi wyczuć chore miejsca na ciele człowieka i uśmierzyć ból?

Skupmy się jednak na właściwościach kociego mruczenia.

Kocie mruczenie to infradźwięki – drgania o częstotliwości wahającej się między 25 a 150 Hz.

Lekarz z Nowego Jorku dr Clinton Rubin przeprowadził badania dotyczące właściwości kociego mruczenia z zamiarem sprawdzenia, czy można wzmocnić kości bez zastosowania gimanstyki. Zauważył, że poddawania kości drganiom o częstotliwości 20-50 Hz poprawia ich gęstość i strukturę. Sprwadził to na kurczętach i królikach.

Umieszczanym na wibrujących platformach 20 minut dziennie kurczętom wzmacniał się szkielet, a królikom gęstość tkanki kostnej poprawiała się o 20%.

Poza tym kocie mruczenie ma korzystny wpływ na ludzki układ nerwowy – może być pomocne w walce z depresją. Podczas głaskania kota między nim a człowiekiem pojawia się tzw. „bioenergetyczny kontakt”, który powoduje, że ludzki układ nerwowy odbiera pozytywne impulsy, które wywołują dobry nastrój. Głaskanie kota podwyższa poziom oksytocyny, czyli tzw. „hormonu miłości”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Strona internetowa nie jest wymagana.