Patrzcie kto nas odwiedził!

Patrzcie kto nas odwiedził!

Patrzcie kto nas odwiedził! Wąż Eskulapa.
To największy wąż żyjący w Polsce i Środkowej Europie. Długość jego ciała może przekraczać 2 m. Jak dotąd najdłuższy odnotowany osobnik mierzył 2,25m. Choć u węży to rzadkość – samce zazwyczaj są dłuższe od samic.
Węże z tego gatunku, pokryte są zazwyczaj ciemnymi, brązowymi, gładkimi łuskami o metalicznym poblasku. Na grzbiecie mają czasami białe łuski, tworzące swego rodzaju „piegi”.
Wąż Eskulapa nie jest jadowity. Odżywia się myszami, małymi ssakami, jaszczurkami, jajami, pisklętami, małymi ptakami oraz małymi wężami lub młodymi bezkręgowcami. Polując na zdobycz chwyta ją pyskiem i owijając ciałem dusi, a następnie połyka.
W Polsce występuje głównie w Bieszczadach. Preferuje siedliska otwarte – okolice zabudowań, polany, łąki, obrzeża dróg, obrzeża lasów, kamieniołomy, urwiska zboczowe.
Wąż Eskulapa w Polsce jest gatunkiem pod ochroną. Został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt z kategorią zagrożenia CR (critically endangered – krytycznie zagrożony). W niniejszej księdze jest klasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski.
A na koniec…. CIEKAWOSTKA!
Nazwa „wąż Eskulapa” pochodzi od greckiego boga uzdrawiania Asklepiosa, którego starożytni Rzymianie nazywali Eskulap. Laska Asklepiosa (Eskulapa) z oplecionym wokół niej wężem jest symbolem nauk medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Strona internetowa nie jest wymagana.