Sezon na kleszcze

Sezon na kleszcze

Za oknami w końcu pierwsze oznaki wiosny. Dni są coraz dłuższe, a słońce coraz częściej ogrzewa nas swoimi promieniami. Wraz z nadejściem wiosny, przypominamy o zabezpieczeniu Waszych pupili przed kleszczami.

Kleszcze, to niebezpieczne pasożyty zewnętrzne, przenoszące wiele chorób. Do najbardziej znanych należą: borelioza, piroplazmoza zwana też babeszjozą, hepatozoonoza, porażenie pokleszczowe, ehrlichioza.

Zwierzęta mogą zetknąć się z kleszczami niemal wszędzie – nawet podczas codziennego spaceru osiedlowymi ścieżkami, nasz pupil może stać się nosicielem pasożyta. Kleszcze preferują miejsca, gdzie skóra jest delikatna lub w pobliżu naczyń krwionośnych. Najczęściej wbijają się na grzbiecie, głowie, szyi, pod pachami oraz w pachwinach.

Kiedy znajdziemy kleszcza u naszego pupila należy go jak najszybciej usunąć. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie najlepiej udać się do lekarza weterynarii, aby mieć pewność, iż pasożyt został usunięty w całości. Jeśli chcemy pozbyć się kleszcza na własną rękę, łapiemy go palcami lub specjalnym przyrządem i wykręcamy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Po usunięciu należy zdezynfekować miejsce, w które wbił się kleszcz i obserwować je przez kilka dni, czy nie zrobił się tak zwany „odczyn”. Kleszcza pod żadnym pozorem nie smarujemy tłuszczem ani alkoholem. Takie postępowanie tylko rozjusza kleszcza i powoduje, że może on zwrócić treści pokarmowe co znacznie zwiększa ryzyko infekcji!

Jak zabezpieczyć zwierzaka przed inwazją kleszczy
Istnieje kilka sposobów. Tabletki, obroże antykleszczowe oraz preparaty spot-on wylewane na kark –wszystkie dostępne w naszym gabinecie Skuteczność żadnego preparatu nie jest stuprocentowa, jednak ich stosowanie zdecydowanie zmniejsza ryzyko wbicia się kleszcza.





Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Strona internetowa nie jest wymagana.