Przygotowanie do zabiegu chirurgicznego i opieka pooperacyjna w przypadku psa/kota.

Przygotowanie do zabiegu chirurgicznego i opieka pooperacyjna w przypadku psa/kota.

Większość zabiegów chirurgicznych  wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie naszego pupila do operacji, aby ryzyko związane z podaniem narkozy ograniczyć do minimum.

Po pierwsze lekarz powinien przeprowadzić dokładne badanie kliniczne oraz badanie krwi (morfologia + biochemia), aby ocenić stan pacjenta, który będzie poddany zabiegowi. Konieczny jest również wywiad, podczas którego właściciel powinien udzielić wszelkich informacji na temat przebytych chorób, ewentualnych niepokojących zachowaniach tj. wymioty, biegunka, apatyczność, brak apetytu.

Przed samym zabiegiem należy przegłodzić zwierzaka, ponieważ wypełniony układ pokarmowy jest dodatkowym obciążeniem dla układu krążenia. Poza tym po podaniu niektórych środków znieczulających mogą wystąpić wymioty, a w konsekwencji zachłyśnięcie. Głodówka powinna trwać od 12 do 24 godzin przed zabiegiem.
W dniu zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny.

Dobór rodzaju znieczulenia uzależniony jest od wielu czynników, m.in. stanu zdrowia zwierzęcia, wieku, zabiegu, który ma zostać przeprowadzony oraz rodzaju urazu. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, dlatego niezwykle ważne są szczegółowo udzielone informacje przez właściciela i wcześniej wykonane badania.

Po zabiegu chirurgicznym jeszcze przez kilka do kilkunastu godzin organizm zwierzęcia nie funkcjonuje normalne. Podczas wybudzania się z narkozy u zwierzaków można zauważyć nadmierną wrażliwość na bodźce zewnętrzne. Ponadto temperatura ciała może odbiegać od normy, związane jest to z zaburzeniami pracy ośrodka termoregulacji i absolutnie nie należy się tym martwić, oczywiście jeśli zmiany temperatury nie trwają zbyt długo.
Niezwykle ważne jest zapewnienie zwierzęciu całkowitego spokoju oraz miejsca, w którym swobodnie będzie mógł odpoczywać. Nie należy układać zwierzaka na fotelu czy kanapie, ponieważ na skutek wciąż działających leków może zrobić sobie krzywdę np. przy próbie schodzenia. Najlepiej przygotować mu legowisko w zacisznym miejscu na podłodze.
Ponadto przez około 12 godzin po zabiegu nie należy podawać zwierzakowi pokarmu, ponieważ wciąż działające środki znieczulające mogą powodować wymioty.

Bardzo ważne jest unikanie wszelkich sytuacji mogących doprowadzić do urazów rany pooperacyjnej. Niestety zwierzęta bardzo często skutecznie próbują zerwać założony opatrunek lub usunąć szwy. W takich sytuacjach należy stosować kołnierz lub ubranko pooperacyjne uniemożliwiające dostęp do rany.

 





Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Strona internetowa nie jest wymagana.