Sylwester
Sylwestrowa noc to świetna okazja do zabawy i hucznego świętowania nadejścia Nowego Roku 🍸🎆🎉🎊 Jednak dla naszych podopiecznych to często bardzo stresujący czas…
Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły niż ludzie, zwłaszcza zmysł słuchu. Zupełnie inaczej postrzegają otaczający nas świat. Ich myślenie jest schematyczne – proste i logiczne. Wielu rzeczy nie są w stanie sobie wyobrazić, posługują się instynktem samozachowawczym. Nie rozumieją nienaturalnych sytuacji i wówczas mogą zachowywać się nieoczekiwanie. Taką nienaturalną dla nich sytuacją jest noc sylwestrowa, podczas której odpalane są sztuczne ognie, petardy i fajerwerki, którym towarzyszą głośne wybuchy oraz rozbłyski.
Psy mogą skomleć, szczekać, wyć, drapać, gryźć, niespokojnie biegać po mieszkaniu, przeskakiwać meble i przewracać różne przedmioty w domu. Koty najczęściej głośno miauczą, drżą ze strachu, gwałtownie uciekają lub czołgają się i zaszywają się w kryjówkach, z których ciężko je potem wydostać. Intensywne oddziaływanie czynników powodujących stres może spowodować nieodwracalne zmiany w psychice zwierzęcia – nasz pupil moze być osowiały, mieć złe samopoczucie, biegunkę, wymioty, co w skrajnych przypadkach może doprowadzać do zaburzeń funkcjonowania ustroju oraz spadku odporności i prowadzić do wielu chorób.
Często niestety huki i wystrzały petard lub fajerwerków pojawiają się już na kilka dni przed Sylwestrem, dlatego pamiętajmy, aby wcześniej przygotować naszych podopiecznych do tych stresujących wydarzeń.
Niestety, nie ma sposobu, który byłby uniwersalny i niezawodny, ale warto stosować się do kilku zasad, które mogą pomóc ograniczyć nieoczekiwane zachowania lękowe u zwierząt.
Co możemy zrobić?
Po pierwsze należy dostosować pory spacerów tak, aby ostatni spacer w dzień Sylwestra nie wypadał zbyt późno, kiedy ludzie zaczynają już zabawy z fajerwerkami. Dobrze, gdyby spacer był dłuższy niż normalnie, z odpowiednio większą dawką ruchu, aby nasz pupil wrócił do domu zmęczony. Nie wolno w tym czasie spuszczać psa ze smyczy! Często zdarza się, że po wybuchu petardy spanikowane zwierzę ucieka i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu. Pamiętajmy, że nie należy robić niczego na siłę, jeśli pies nie ma ochoty na długi spacer i dodatkową aktywność fizyczną, zadbajmy tylko o to, żeby załatwił swoje potrzeby . Kota również najlepiej zachęcić do intensywnej zabawy i porządnie zmęczyć, żeby wieczorem był mniej aktywny i śpiący.
Po drugie pamiętajmy o odpowiednim odżywianiu. Przed nocą sylwestrową nie należy zwierząt przekarmiać, a wręcz powinno się zmniejszyć dzienną porcję oraz a posiłek podać trochę wcześniej.
Po trzecie jeśli nasz pupil w napadzie strachu coś zniszczy lub załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, nie tam gdzie trzeba, nie go karcić ani krzyczeć, ponieważ zrobił to ze strachu przed czymś, czego nie rozumie.
Po czwarte nie należy także przesadnie litować się nad zwierzęciem, które jest zestresowane, ponieważ odbierze to jako pochwałę, co utwierdzi je w przekonaniu, że należy się bać i wzmocni jego niewłaściwe zachowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest ignorowanie nerwowego zachowania lub odwrócenie jego uwagi np. poprzez zachęcenie do zabawy lub danie ulubionej zabawki.
Oczywiście najlepiej jeśli zwierzak zostaje z nami w domu przez całą noc, ponieważ wtedy czuje się bezpieczny i jest bardziej spokojny w towarzystwie swoich właścicieli . Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z zabawy sylwestrowej, jednak trzeba zadbać o to, aby zapewnić zwierzakowi spokojną i bezpieczną noc.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby załatwić opiekę dla naszego zwierzaka, jednak w sytuacji gdy nasz pupil zostaje sam w domu, najlepiej pozostawić go w jednym pomieszczeniu, zasłonić okna i zgasić światło. Należy przygotować mu przytulny kąt w zaciszu, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Pod żadnym pozorem należy go do niczego przywiązywać ! W jego kąciku powinien być koc, w który będzie mógł się zakopać i schować. Pamiętajmy również o tym, aby zapewnić dostęp do wody oraz zostawić ulubioną zabawkę. Dodatkowo można postarać się chociaż trochę zagłuszyć odgłosy petard i zostawić włączone radio lub telewizor, najlepiej wybrać stację lub płytę ze spokojną muzykę.
W sytuacji kiedy zwierzę jest bardzo nerwowe, nadpobudliwe lub szczególnie bojaźliwe, warto pomyśleć o tym, aby podać mu podać środek uspokajający. Dla wielu zwierzaków jest to najlepsze wyjście, ponieważ leki pozwalają się wyciszyć lub nawet przespać najbardziej stresujący dla nich czas. Należy jednak pamiętać o tym, że aby mieć pewność, że kuracja lekami uspokajajacymi przyniesie oczekiwane efekty należy rozpocząć ją odpowiednio wcześniej.